שלא תופתעו בבית

כל הדברים הקטנים והמעצבנים שעלולים להופיע על עור התינוק יום אחרי שתחזרו מבית החולים. קילופי עור, פצעונים, נפיחות או דימום. מדריך להורים מודאגים. ייעוץ רפואי לכתבה: ד”ר מרים הרמן, רופאת ילדים בכירה

 

חזרתם הביתה עם תינוק זעיר? אין ספק שהימים והלילות שלכם עוברים באושר מהול בחרדה. הורות היא אולי המקצוע העתיק ביותר בעולם, אבל אתם רק בתחילת הקריירה החדשה שלכם ולוקח זמן לפתח תחושות טובות ובטחון.

בימים הראשונים, ודאי תרוצו לקרוא בספרים, תתייעצו עם הורים אחרים ותחפשו מידע באינטרנט. בשביל זה אנחנו כאן: לעזור לכם להסיר דאגה מהלב, ולהבין עם מה אתם מתמודדים.

קילופי עור

למה זה קורה: כשהיה ברחם, מוקף בנוזלים, היו לעור התינוק שלכם תכונות שהגנו עליו. עם יציאתו  לאוויר העולם, העור ה"ישן" מתקלף ועור חדש בריא וצעיר צומח תחתיו.

צריך לדאוג?  ממש לא. זהו תהליך טבעי שכל התינוקות עוברים.

צריך לראות רופא?  לא צריך!

צריך לטפל?  ממש לא. וגם לא כדאי למרוח שמן אמבטיה או קרמים שדווקא ימנעו את הקילוף.

כתמים ופצעונים על העור

למה זה קורהסבוריאה, המתבטאת בכתמים אדמדמים סביב הצוואר עורף או בחזה, פצעונים קטנים שהם סוג של אקנה, נקודות לבנות על העור, שנקראות מיליה – כל אלה הן תופעות טבעיות שעלולות להתרחש בעור התינוק שלכם, בגלל מגע במקוונים – צואת העובר הראשונה, שיכולה להיות מופרשת למי השפיר ברחם, בגלל הפרשת שומנים מתחת לעור, ובגלל השפעת ההורמונים האימהיים שהתינוק ספג ברחם.

צריך לדאוג?
ממש לא. אלה הם תהליכים טבעיים שכל התינוקות עוברים.

צריך לראות רופא?
רק אם התופעות לא חולפות מעצמן תוך 3-4 ימים, או חלילה מתעצמות.

צריך לטפל?
רק אם הרופא המליץ.

דימום מהטבור

למה זה קורהכעשרה ימים לאחר לידה יכולים להיווצר קרישי דם קטנטנים בעורק הטבור. כששארית  הטבור מתנתקת הקרישים עלולים להחתים את החיתול, אבל לא מדובר באמת בדימום.

צריך לדאוג?  ממש לא.

צריך לראות רופא?  רק אם נודף מהגדם ריח לא טוב, או מתפתחת סביבו אדמומיות.

צריך לטפל ? מומלץ לחטא את גדם הטבור מדי יום באלכוהול, כדי למנוע זיהום.

דימום מהפות

למה זה קורה : תינוקות סופגים ברחם הורמונים נשיים, אסטרוגן ופרוגסטרון. כתוצאה מכך בנות יכולות לפתח ציסטות בשחלות ולדמם, כמו סוג של ווסת ראשונית.

צריך לדאוג? זה נראה מפחיד, אבל ממש לא מסוכן.

צריך לראות רופא?  אין צורך!

צריך לטפל?  ממש לא.

פטמות נפוחות

למה זה קורה: ספיגת ההורמונים ברחם עלולה לגרום גם לנפיחות ב"שדיים". אל חשש: התינוק או  התינוקת שלכם יפרישו את ההורמונים באמצעות השתן.

צריך לדאוג?  רק אם התופעה אינה נעלמת לאחר מספר שבועות.

צריך לראות רופא?  אין צורך!

צריך לטפל?  ממש לא.