איך לשמור על עור התינוק בחורף

כמה שכבות צריך להלביש את תינוק בחורף, איך מגנים על העור מיובש, כיצד כדאי לחמם את הבית והאם חייבים אמבטיה בכל יום? מדריך להורים בחורף

 

מה עדיף, ללדת בחורף או בקיץ? נשים רבות מתלבטות בשאלה. מצד אחד, בקיץ קל יותר לשמור ולהגן על התינוק הרך, אבל ההיריון  בעונה החמה עלול להתיש. בחורף, לעומת זאת, נוח יותר להיות בהריון, אבל חייבים לעטוף את התינוק, לחמם את הבית ולנסות לגן עליו כמה שניתן מפני קור.

מלבד החששות המוצדקים מפני שיעול וגודש באף, תינוק רגיש יותר ממבוגר לטמפרטורות נמוכות וחום גופו עלול לרדת בקלות רבה יותר ומשום שמנגנון וויסות החום שלו אינו בשל מספיק בחודשים הראשונים לחיים. צרה נוספת שיש בחורף: יובש בעור. בכל עונות השנה עור התינוק זקוק לטיפול ולהגנה מיוחד, וצורך זה מתחזק בעונה הקרה. דווקא בחורף העור נוטה להתייבש ולהיות מגורה, אז על מה צריך להקפיד כדי לעבור את העונה הקרה?

 כמה ואיך כדאי לחמם את הבית?

 מפתיע, אבל דווקא כשיורד גשם בחוץ, האוויר יבש יותר. וכשמחממים את הבית עלולים לייבש אותו אפילו יותר ולכן, כשבוחרים אמצעי חימום לבית בכלל ולחדר התינוק בפרט, כדאי להקפיד על כמה עקרונות:

"להרטיב" את האוויר ולפזר לחות באמצעות מכשיר אדים, מגבת לחה או כוס מים שמניחים בחדר. אם משתמשים במכשיר אדים, חשוב מאוד להקפיד על ניקיון המכשיר, לבל יצטברו בו מזיקים, כגון פטריות, עובש או חיידקים.

לא לחמם יותר מדי. 21-23 מעלות – זו הטמפרטורה הרצויה.

כדאי מאד לאוורר את הבית ואת החדר, אפילו לשעה קלה. כן, גם אם יורד גשם בחוץ – פתחו מעט את החלון.

במה כדאי לחמם?
כל אמצעי החימום יעילים מאד: מזגן, רדיאטור או תנור חשמלי. מה שלא תבחרו,  חשוב להקפיד על הוראות הבטיחות שלהם: להציב את תנור הספירלה הרחק מכל דבר שעלול להתלקח, לא לכסות מפזרי חום ולהשאיר חלון מעט פתוח כשמדובר בחימום בגז או בסולר.

איך מגנים על עור התינוק מפני יובש?

  • כאמור, דווקא בחורף האוויר יבש יותר, וחימום הבית מייבש אותו אפילו יותר. כתוצאה מכך, עור התינוק העדין עלול להיות יבש ומגורה. כדי למנוע יובש בעור כדאי:
  • להוסיף למי הרחצה שמן אמבטיה המיועד לתינוקות.
  • לאחר הרחצה – למרוח קרם גוף לתינוקות על עורו של התינוק.
  • גם בחורף: כדאי להלביש את התינוק בבגדים קלים, בעיקר אם החדר מחומם והתינוק מזיע.
  • להימנע מלהלביש את התינוק בבגדי צמר או בבגדים מבדים סינטטיים.
  • לכבס את בגדי התינוק בחומרי כביסה מותאמים לתינוקות.
  • להחליף חיתול לעתים תכופות, 6-8 פעמים ביום, כדי למנוע ככל האפשר תפרחת חיתולים

האם חייבים אמבטיה כל יום?

כדאי לעשות לתינוק אמבטיה בכל יום, גם בחורף. הרחצה מרגיעה, ואם מוסיפים שמן מתאים, יכולה למנוע יובש בעור התינוק.

  • לוודא שחדר האמבטיה מחומם לטמפרטורה של 24-25 מעלות.
  • שטמפרטורת המים נעימה ועומדת על כ-37 מעלות. ההמלצה היא לבדוק את חום המים עם המרפק.
  • לסיים את הרחצה במהירות ולהלביש את התינוק בחדר המחומם.

מה כדאי להלביש לתינוק בחורף?

אמנם החורף הישראלי קל יחסית, ויש בו לא מעט ימי שמש חמימים. ועדיין – חשוב לשמור על התינוק לבל יאבד חום. ואלה הכללים שיעזרו לכם לשמור על חום גופו של התינוק:

המלצת משרד הבריאות היא להלביש את התינוק בחודשי החורף בשתי שכבות בגדים, שהחולצות יהיו עם שרוול ארוך והמכנסים עם רגליות. וכן, יש לכסות את התינוק בשמיכה עם מילוי דק, סינתטי או שמיכת פליז.

בימים לא גשומים – כדאי לצאת לטייל, לנשום אוויר צח, אך להימנע ממקומות סוגרים והומי אדם – כדי לנסות למנוע הידבקות במחלות חורף. גם ביום שמש, כדאי לכסות את התינוק בשמיכה או בשק שינה, כדי להגן עליו מפני רוח.

לבחור  בבגדים מבדי כותנה ופלנל, שהם חמים אך מאווררים יחסית לצמר או בדים סינטטיים.

כדאי לבחור בגדים שקל להפשיט כשנכנסים לחדר מחומם.