איזה כתמים הכי קשים להסרה?

עסיס של תות, טיפות מיץ פרי הדר, שאריות בוץ או כתמי דשא. הילדים שלנו נוטים להתלכלך בכל דבר, וכתמים הם דבר בלתי נמנע. איך בכל זאת מתגברים?"ילדים זה כביסה", כך אומרת נועה, אם ל-4 שובבים. כתמי פירות, שוקולד ובוץ הם אחד התחביבים של נועה, מאז הקימה את המשפחה התוססת שלה. לא שהיא מתרגשת מכתמים ולכלוך: היא כבר מזמן הבינה שאין טעם. אצלה זה פרקטי יותר, וגם לשם איכות הסביבה ושמירה על קיימות: הבגדים של ילדיה של נועה עוברים בירושה מאחד לשנייה, ולא פוסחים גם על בני הדודים, ולהפך.
יש כיום כל כך הרבה חומרים יעילים ואיכותיים שעוזרים לנו לשמור על הבגדים נקיים ועדיין צבעוניים וראויים. אצל נועה כל בגדי היומיום עוברים טיפול אוהב ושורדים לנצח, חדשים קונים רק לאירועים מיוחדים או בחגים. וכך, יש למאבק בכתמים הצדקות הגיוניות ולא רק פולניות. "כמעט כל כתם אפשר להסיר, והכי חשוב זה להתנפל עליו הכי מהר שאפשר, כדי שלא יתקבע בסיבי הבד ויהפוך "לעקשן", אומרת נועה, ומעיפה מבט מודאג לכיוון סל הכביסה שממתין לה במרפסת. אז מהם הכתמים העקשניים ביותר, ואיך אפשר לנצח אותם?
תותים,
 למה כדאי? כי הם טעימים, מתוקים, מלאים בוויטמין C והם אוכל אצבעות מושלם, למרות הנטייה המעצבנת שלהם לטפטף ולהכתים. איך מסירים את הכתם? כדי להסיר כתמי תותים או כל פרי עסיסי אחר משרים בנוזל  להסרת כתמים המיועד גם לבגדים צבעוניים (או בכזה המיועד לבגדים לבנים, אם הבגד לבן) לכ-10 דקות ואחר כך מכבסים, כרגיל. ניתן גם לשפוך מעט ג'ל כביסה ישירות על הכתם, להחדירו לעומק הכתם ולהסירו.
שוקולד למה כדאי? כי זה הפינוק האולטימטיבי, כי אין חגיגה בלי עוגה וכי בכל זאת גם בשוקולד, בעיקר בשוקולד מריר, יש כמויות גבוהות של רכיבי תשונה טובים, כמו מינרלים ונוגדי חמצון.
איך מסירים את הכתם?
 מומלץ תחילה להסיר שאריות שוקולד על ידי גירוד קל בסכין, זאת מפני ששאריות גדולות עשויות להימרח ולהכתים עוד יותר. גם כאן מעט ג'ל כביסה ישירות על הכתם יעשה פלאים ואם אתם אוהבי אבקת כביסה תוכלו לערבב מעט אבקה עם סבון כלים ולהחדיר את המשחה שנוצרה לעומק הכתם ולהסירו בקלות. מיץ תפוזים (או כל פרי הדר אחר) למה כדאי? כי יש לנו שפע של פירות הדר טעימים, מלאים בוויטמין C שנחשבים לשיא הבריאות, בעיקר בחורף, כשאפשר לסחוט מהם טרי-טרי. איך מסירים את הכתם? מרססים על הכתמים תכשיר המכיל חמצן פעיל, מחכים כמה דקות ומכבסים כרגיל. בוץ למה כדאי? כי אי אפשר להשאיר את הילדים בבית עד הקיץ, כי הכי כייף לצאת לטייל בשבת אביבית, לקטוף פרחים ותפוזים, וכי גם למשחק ומגע בבוץ יש תועלת מבחינה התפתחותית. איך מסירים את הכתםלא מחכים שהבוץ יתייבש: מרטיבים את כתמי הבוץ ומברישים במברשת בגדים או במברשת שיניים רטובה. רוטב עגבניות למה כדאי? כי פסטה ופיצה הם מזון בסיסי לילדים בכל העולם, כי אין מסעדה שלא מגישה אותם בתפריט הילדים, ואין גן שלא אוכלים בו פסטה לארוחת הצהריים. וגם כי ברוטב עגבניות יש המון ליקופן, שהוא נוגד חמצון עוצמתי. איך מסירים את הכתם? אם אפשר, רצוי לשטוף את הכתם הטרי במים, אחר כך לשפשף עם נוזל לניקוי כלים. אם הכתם התייבש מעט מורחים עליו חומר מסיר כתמים ומכבסים כרגיל. חשוב להשתמש בהתאם להוראות היצרן.
דשא
 למה כדאי ?כי במדינה שבה השמש זורחת 350 יום בשנה, אין אושר גדול יותר מלשחק בחוץ, להתגלגל ולזחול על הדשא. שלא לדבר על חשיבות התנועה להתפתחות המוטורית.
איך מסירים את הכתם מורחים על הכתמים מסיר כתמים עם חמצן פעיל, מהסוג שמיועד לכל הצבעים. ממתינים כמה דקות ומכבסים בטמפרטורה גבוהה.
מעדני חלב וגלידה
 למה כדאי? כי הם טעימים וכיפיים, ואפשר להגיש אותם כקינוח, בידיעה שהם תורמים לילדים גם לא מעט סידן וחלבון, במקום לתת להם ממתקים וקלוריות ריקות. איך מסירים את הכתם? מורחים ג'ל מסיר כתמים, ג'ל כביסה או סבון כלים ישירות על הכתם ומשפשפים את הבגד דקות להחדרת החומר לעומק הסיב. אחר כך מכבסים כרגיל.